Satış Sözleşmesi

LUMELUX MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ 

 

 • 1.TARAFLAR

SATICI :

Ünvan :NATURA İNŞAAT TURİZM ve OTO.DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ  Adres :Mimar Sinan Mah.YEDPA Ticaret Merkezi G Caddesi No:57  Ataşehir 34779 İstanbul Telefon: +90 216 360 69 44 Fax: +90 216 661 66 12 e-mail: musteri@lumelux.com   

ALICI: Sipariş verme sürecinde alıcı tarafından belirtilecektir. 

 

 • 2.KONU

İşbu sözleşmenin konusu, ALICI'nın SATICI'ya ait http:// www.lumelux.com  internet sitesinden elektronik ortamda siparişini yaptığı ürünün satışı ve teslimi ile ilgili olarak 4822 sayılı kanunla değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır. 

Alıcı, satıcının isim, unvan, açık adres, telefon ve diğer erişim bilgileri , satışa konu malın temel nitelikleri, vergiler dahil olmak üzere satış fiyatı , ödeme sekli, teslimat koşulları ve masrafları vs. satışa konu mal ile ilgili tüm ön bilgiler ve "cayma” hakkının kullanılması ve bu hakkın nasıl kullanılacağı , şikayet ve itirazlarını iletebilecekleri resmi makamlar vs. konusunda açık , anlaşılır ve internet ortamına uygun şekilde satıcı tarafından bilgilendirildiğini , bu ön bilgileri elektronik ortamda teyit ettiğini ve sonrasında mal sipariş verdiğini is bu sözleşme hükümlerince kabul ve beyan eder.

http://www.lumelux.com sitesinde yer alan ön bilgilendirme ve alıcı tarafından verilen sipariş üzerine düzenlenen fatura is bu sözleşmenin ayrılmaz parçalarıdır. 

ALICI, SATICI tarafından kendisine gönderilecek her türlü ticari elektronik iletilere, onay vermektedir. Bu kapsamda ALICI, SATICI tarafından kendisine, kişi müdahalesi olmadan çalışan faks, elektronik posta, kısa mesaj gibi otomatik arama sistemleri vasıtasıyla ya da başkaca diğer iletişim vasıtaları ile ALICI’dan başkaca herhangi bir ön izin almaksızın bilgilendirme, pazarlama ve/veya reklam amacıyla her türlü elektronik ileti/sms/fax vs. gönderebileceğini kabul ve beyan eder. ALICI dilediği zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin bu kullanım şartları kapsamındaki elektronik iletileri almaktan vazgeçebilecek olup; bunun için, SATICI’ya çağrı veya iletide yer alan iletişim bilgilerini kullanarak, bu yöndeki talebi iletmesi yeterli olacaktır. SATICI vazgeçme talebinin kendisine kolay bir yolla ve ücretsiz olarak iletilmesini sağlayacak olup; talebin alınmasını müteakip SATICI derhal bu talebin gereğini yerine getirecektir

 • 3.ÜRÜN ve FİYAT

Ürünlerin cinsi ve türü, Miktarı, Marka/Modeli, Rengi ve Tüm Vergiler Dahil Satış Bedeli ürün tanıtım ön bilgilerinde belirtildiği gibidir. ALICI satın almak istediği ürünün yanındaki kutucuğu tıklamakla ürünün sitede belirtilen özelliklerine vakıf olarak ürünü seçmiş sayılır. Ürünün vergiler dahil satış fiyatı ön bilgilerde belirtilmiş olup, Kargo ücreti hariçtir.

Sipariş edilen ürünler için belirlenen fiyatlar her bir alışveriş için ürünü sepete attıktan ödemeyi yaparak alışverişi tamamlayana kadar geçerlidir. Tamamlanmamış alışverişlerde satıcı daha önce belirlenen fiyattan ürün satılacağını taahhüt etmemektedir.  

 • 4.ÖDEME 

ALICI ödeme şekli ile ilgili şeçimi yapmak ve kredi kartı bilgilerini sisteme girmekle ödeme şeklini kabul ve taahhüt etmiş olur. Sisteme kredi kartı bilgileri ve şifresi girilen kişi kendisine ait olmayan bir kullanıcı şifresi kullanarak sipariş vermiş ise, ALICI’ya ve teslimata ilişkin bilgiler kredi kartında bildirilen isimden farklı olsa bile kredi kartı sahibi işbu sözleşmeyi ALICI gibi teyit etmiş sayılır.
 

İnternet ortamında kredi kartı bilgilerini kullanmak istemeyen alıcılara nakit havale ile sipariş imkanı sunulmuştur. Havale ile ödemede alıcı kendisine en uygun bankayı seçip havalesini yapabilir. Eğer EFT yapılmışsa hesaba geçme tarihi dikkate alınacaktır. Havale ve/veya EFT Sipariş dekontunuzda belirtilen banka hesabına İki iş günü içerisinde ulaşırsa siparişiniz onaylanır. Havale ve/veya EFT yaparken "Gönderen Bilgileri”nin Fatura Bilgileri ile aynı olması ve sipariş numarasının yazılması gereklidir. 

 

 • 5.TESLİMATTeslimat Tarihi: Sipariş oluşturulduğu tarihten itibaren 3 iş günü içerisinde sevkiyatlara başlanacaktır. Bu süre sevkiyatlarda bir sorun yaşanması durumunda, Tüketici Mevzuatına uygun olarak siparişin iletildiği günden itibaren azami 30 güne kadar uzatılabilir olup, ayrıca tüketiciye daha önceden yazılı olarak veya sürekli veri taşıyıcısıyla bildirilmek koşulu ile 30 günlük süreye ilaveten on gün daha uzatılabilir.

 

 

 

Ürün teslimat ücreti : Kargo bedeli ürün bedeline dahil değildir

Teslimat Adresi : Sipariş verme sürecinde ALICI tarafından belirtilecektir.


Fatura Adresi : Sipariş verme sürecinde ALICI tarafından belirtilecektir. 

Sözleşme konusu ürün, yasal 30 günlük süreyi aşmamak koşulu ile her bir ürün için internet sitesinde teslimat ve sipariş bölümünde açıklanan sürede ALICI veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslim edilir. Cumartesi günü verilecek siparişler takip eden Pazartesi günü verilmiş kabul edilir ve teslim süresi Pazartesi gününden başlar. SATICI, sözleşme konusu ürünü sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgeleri ve kullanım kılavuzları ile teslim edilecektir. ALICI, teslimata ilişkin belgeleri imzalamakla ürünü taşımadan meydana gelen yahut açık biçimde görülen bir eksiklik ya da arıza bulunmaksızın sipariş ettiği şekilde eksiksiz ve tüm belgeleri ile birlikte eksiksiz olarak kontrol ederek teslim almış kabul edilir. 

Sözleşme konusu ürün, ALICI'dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesi durumunda SATICI ürün bedelini iade etmekle yükümlü değildir. Durum kargo şirketince tutanakla tespit edilerek ürün şirkete iade edilir. ALICI SATICI’YA başvurarak yeni bir teslimat adresi bildirdiğinde teslimat masrafları ALICI’ya ait olmak üzere ürün bildirilen adrese gönderilir. Bu durumlarda gecikmenin ALICI’dan kaynaklandığı peşinen kabul edildiğinden SATICI’nın sorumluluğu söz konusu olmaz. 

Teslim anında alıcının adresinde bulunmaması durumunda dahi SATICI edimini tam ve eksiksiz olarak yerine getirmiş olarak kabul edilecektir. Bu nedenle, alıcının ürünü geç teslim almasından kaynaklanan her türlü zarar ile ürünün kargo şirketinde beklemiş olması ve/veya kargonun SATICI'ya geri iade edilmesinden dolayı da oluşan giderler de ALICI'ya aittir.

 

Sözleşme konusu ürünün teslimatı için işbu sözleşmenin elektronik ortamda ALICI tarafından teyit edilmesi ve bedelinin ALICI'nın tercih ettiği ödeme şekli ile ödenmiş olması şarttır. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, SATICI ürünün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir. 

Ürün fiyatının teknik olarak yanlış yazılması sonucunda yapılacak maddi hatalarda SATICI sözleşmeyi feshetme ve siparişi iptal etme hakkına sahiptir. 

Ürünün tesliminden sonra ALICI'ya ait kredi kartının ALICI'nın kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşun ürün bedelini SATICI'ya ödememesi halinde, ALICI'nın kendisine teslim edilmiş olması kaydıyla ürünün veya ürün bedelinin 3 gün içinde SATICI'ya iade edilmesi zorunludur. Bu takdirde nakliye giderleri ALICI'ya aittir.

 

Sisteme girilen teslimat adresi, fatura adresi, teslim edilecek kişi vs. bilgiler sanal mağaza yetkilileri tarafından incelendiğinde, gerçekdışı olduğu şüphesi uyanması halinde SATICI siparişi göndermekten imtina edebilir, bu gibi durumlarda SATICI sipariş bedelini tahsil etmeyecektir.

 

SATICI siparişte sorun tespit ettiği durumlarda ALICI’nın vermiş olduğu telefon, e-posta ve posta adreslerinden ALICI’ya ulaşamadığı takdirde siparişin yürürlüğe koyulmasını 15 (onbeş) gün süreyle dondurur. ALICI’nın bu süre zarfında SATICI ile konuyla ilgili olarak iletişime geçmesi beklenir. Bu süre içerisinde ALICI’dan herhangi bir cevap alınamazsa SATICI, her iki tarafın da zarar görmemesi için siparişi iptal eder.

 

Siparişin teslim edilmemiş olması alışveriş sırasında üyelik bilgileri kullanılan, kredi kartı bilgileri verilen, alıcı yahut teslim edilecek kişi olarak bildirilen kişilere her hangi bir talep hakkı vermediği gibi, satıcının sorumluluğunu doğurmaz.  

 • 6.CAYMA HAKKIALICI, sözkonusu ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa tesliminden itibaren 7 gün içinde cayma hakkını kullanabilir. Cayma hakkının kullanılması için bu süre içinde SATICI nın sitede bildirilen adresine sahsen, yahut bildirilen telefon numarasına yahut e-mail veya fax yolu ile başvurması, ürünün kullanılmamış olması ,ve ürünün cayma hakkı kullanılamayacak ürünlerden olmaması şarttır. Cayma hakkı kullanılabilecek ürünlerde de ürünün iade alınabilmesi için ürünün ambalajının muhteviyatının zarar görmemiş olması ve tekrar satılabilme özelliğini kaybetmemiş olması aranır. Bu hakkın kullanılması halinde, 3. kişiye veya ALICI'ya teslim edilen ürüne ilişkin fatura aslının, kargo paketi üzerinde bulunan 2. nüshasının ve kargo teslim fişinin iadesi zorunludur. Ürün iade edilmeden bedel iadesi yapılmaz.

ALICI’nın havale veya kredi kartı ile yaptığı ödemelerde , ürün tutarı, siparişin ALICI tarafından iptal edilmesinden sonra 7 gün içerisinde ilgili bankaya iade edilir. Bu tutarın bankaya iadesinden sonra ALICI hesaplarına yansıması tamamen banka işlem süreci ile ilgili olduğundan, ALICI, olası gecikmeler için SATICI’nın herhangi bir şekilde müdahalede bulunmasının mümkün olamayacağını ve SATICI tarafından kredi kartına iade edilen tutarın banka tarafından ALICI hesabına yansıtılmasının alacağı sürenin SATICI’nın sorumluluğunda olmadığını bilmekte ve kabul etmektedir

 

Bedel iadesi sırasında KDV ve varsa sair yasal yükümlülükler iadesi fatura aslının alıcıda kalan tüm suretleri ile birlikte iadesi halinde mümkün olacaktır. Ürün SATICI‘ya kargo ile ödemeli olarak gönderildiyse kargo ücreti iade edilecek tutardan düşülür.

 

ALICI’NIN cayma hakkını kullandığı durumlarda ya da siparişe konu olan ürünün çeşitli sebeplerle tedarik edilememesi veya Hakem Heyeti kararları ile Tüketiciye bedel iadesine karar verilen durumlarda, alışveriş kredi kartı ve taksitli olarak yapılmışsa, kredi kartına iade prosedürü aşağıda belirtilmiştir.
Banka ALICI’ya geri ödemeyi taksitle ve ALICI’nın ürünü aldığı taksit sayısı ile yapabilir. SATICI bankaya ürün bedelinin tamamını tek seferde ödedikten sonra, Banka poslarından yapılan taksitli harcamaların ALICI’NIN kredi kartına iadesi durumunda, konuya müdahil tarafların mağdur duruma düşmemesi için talep edilen iade tutarları, yine taksitli olarak hamil taraf hesaplarına Banka tarafından aktarılabilir. ALICI’nın satış iptaline kadar ödemiş olduğu taksit tutarları, eğer iade tarihi ile kartın hesap kesim tarihleri çakışmazsa her ay karta 1 iade yansıyacak ve ALICI iade öncesinde ödemiş olduğu taksitleri satışın taksitleri bittikten sonra, iade öncesinde ödemiş olduğu taksitleri sayısı kadar ay daha alacak ve mevcut borçlarından düşmüş olabilecektir.
Kredi kartı ile alınmış mal ve hizmetin iadesi durumunda SATICI, Banka ile yapmış olduğu sözleşme gereği ALICI ‘ya nakit para ile ödeme yapamaz. Kredi kartına iade, SATICI’NIN bankaya bedeli tek seferde ödemesinden sonra, Banka tarafından yukarıdaki prosedür gereğince yapılabilir.


 Sehven alınan her ürün için de genel iade süresi 7 gündür. Bu süre içerisinde, Ambalajı açılmış, kullanılmış, tahrip edilmiş vesaire şekildeki ürünlerin iadesi kabul edilmez. İade, orijinal ambalaj ile yapılmalıdır.

Sehven alınan üründe ve ambalajında herhangi bir açılma , bozulma,kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma ve sair durumlar tespit edildiği hallerde ve ürünün alıcıya teslim edildiği andaki hali ile iade edilememesi durumunda ürün iade alınmaz ve bedeli iade edilmez.

 

 
 • 7.CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAK ÜRÜNLERNiteliği itibariyle iade edilemeyecek ürünler; tek kullanımlık ürünler, ambalajı açılmış ürünler, metre ile satılan ürünler (kablo, serit vs), hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünler, her türlü yazılım ve programlar, bilgisayar ve sarf malzemeleri, orijinal kutu içinde satıldığı halde kutusu açılmış ya da zarar görmüş ürünlerde cayma hakkı kullanılamaz. 

 • 8.ARIZA ve GARANTİ Ürün teslimatı sırasında ALICI yahut ürünü teslim alacağı sözleşmede bildirilen kişi 5. maddede düzenlendiği şekilde ürünü kontrol etmek ve taşımadan kaynaklanan bir arıza varsa tutanağa geçirmek ve teslimatı kabul etmemekle yükümlüdür. Teslimat kabul edildikten sonra taşımadan kaynaklanan arızalar ile ilgili SATICI’ya başvurmak mümkün değildir. 

Satın aldığınız üründe oluşabilecek arızalarla ilgili olarak Lumelux.com sitesindeki Bize Ulaşın Linki altındaki Arıza Bildirim Formunu doldurarak Şikayet başğında ürün arızasını veya neden iade etmek istediğinizi yazarak formu gönderiniz. Talebiniz Lumelux.com tarafından değerlendirilecek ve üyelik bilgilerinizde yeralan iletişim bilgilerinizden size ulaşılacaktır. Kutudan direk arızalı çıkan ürünler dışında garanti süresi içerisinde arızalanan ürünler için öncelikle teknik departmanımızın incelemesi ve onayı gereklidir. Arıza bildirim talebinizin onaylanması durumunda size bir bildirim numarası geri mesaj olarak gönderilecektir. Bu numarayı kutunun üzerine görünür bir şekilde yapıştırdıktan sonra YURTİÇİ KARGO ya  başvurarak ürünün Lumelux.com'a karşı ödemeli gönderimini talep edebilirsiniz.

 

Eğer ürün kutudan çıkardığınız haliyle arızalı ise ve ürünü iade etmek istiyorsanız aldığınız tarihten itibaren 7 gün içerisinde Lumelux.com sitesindeki Bize Ulaşın Linki altındaki Arıza Bildirim Formunu doldurarak Basvuru sebebi İade şeçerek Şikayet başğında neden iade etmek istediğinizi yazarak formu gönderiniz. Talebiniz Lumelux.com tarafından değerlendirilecek ve üyelik bilgilerinizde yeralan iletişim bilgilerinizden size ulaşılacaktır. Arıza bildirim talebinizin onaylanması durumunda size bir bildirim numarası geri mesaj olarak gönderilecektir. Bu numarayı kutunun üzerine görünür bir şekilde yapıştırdıktan sonra YURTİÇİ KARGO ya  başvurarak ürünün Lumelux.com'a karşı ödemeli gönderimini talep edebilirsiniz.

 

Bu prosedürün dışındaki kargo gönderim ücretleri Lumelux.com tarafından karşılanmayacaktır.

 

 • 9.TEMERRÜD

 

 

ALICI, ürün bedelini ödemekte yahut gönderilen ürünü teslim almakta temerrüde düşer ise, SATICI’nın işbu sözleşme nedeniyle uğradığı tüm zararı herhangi bir ihtar ve ihbara gerek kalmaksızın faizi bile birlikte ödemeyi kabul eder.  

 • 10.UYUŞMAZLIK DURUMUNDA YETKİLİ MAHKEME VE İCRA DAİRELERİ

İşbu sözleşmenin uygulanmasından kaynaklanan uyuşmazlık halinde, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca her yıl Aralık ayında ilan edilen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri ile İstanbul Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.

 

 • 11.SÖZLEŞME TARİHİ VE MÜCBİR NEDENLER

Sözleşmenin Düzenlendiği Tarih ,Siparişin verildiği tarihtir.

 

Sözleşmenin imzalandığı tarihte mevcut olmayan veya öngörülmeyen, tarafların kontrolleri dışında gelişen, ortaya çıkmasıyla taraflardan birinin ya da her ikisinin de sözleşme ile yüklendikleri borç ve sorumluluklarını kısmen ya da tamamen yerine getirmelerini ya da bunları zamanında yerine getirmelerini olanaksızlaştıran durumlar, mücbir sebep (Doğal afet, savaş, terör, ayaklanma, değişen mevzuat hükümleri, el koyma veya grev, lokavt, üretim ve iletişim tesislerinde önemli ölçüde arıza vb.) olarak kabul edilecektir. Mücbir sebep şahsında gerçekleşen taraf, diğer tarafa durumu derhal ve yazılı olarak bildirecektir. 

SATICI mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefeti, ulaşımın kesilmesi gibi olağanüstü durumlar nedeni ile sözleşme konusu ürünü süresi içinde teslim edemez ise, durumu ALICI'ya bildirmekle yükümlüdür. Bu takdirde ALICI siparişin iptal edilmesini, sözleşme konusu ürünün varsa emsali ile değiştirilmesini, ve/veya teslimat süresinin engelleyici durumun ortadan kalkmasına kadar ertelenmesi haklarından birini kullanabilir. Mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefeti, ulaşımın kesilmesi gibi olağanüstü durumlar nedeni ALICI'nın siparişi iptal etmesi halinde ödediği tutar Cayma hakkına ilişkin 6.maddedeki prosedür içerisinde ALICI ‘ya ödenecektir.

 

Mücbir sebebin devamı esnasında tarafların edimlerini yerine getirememelerinden dolayı herhangi bir sorumlulukları doğmayacaktır. İşbu mücbir sebep durumu 30 (otuz ) gün süreyle devam ederse, taraflardan her birinin, tek taraflı olarak fesih hakkı doğmuş olacaktır.

 • 12.SÖZLEŞMENİN BÜTÜNLÜĞÜ 

İşbu oniki maddeden ibaret sözleşme maddeleri başlıkları ve içeriğindeki tüm açıklamalar ile bir bütün niteliğinde olduğu gibi, herhangi bir bölümün hukuka aykırılığı yahut geçersizliği tespit edilse dahi, diğer bölümlerin bağlayıcı ve geçerli olduğu kabul edilmiştir. 
Görüntülenme : 1384